Friday, 25 July 2008

16 Horsepower: Live March 2001

Már a borító kapcsán tettem említést erről az albumról. Nos, kézben tartva is szépnek találom. Nemcsak a képet, hanem a kihajtható, sötétszürke tokot is, amit design nélküli minimalizmus jellemez: halvány, fakó-lila csupa kisbetűvel vannak feltüntetve a nevek, számcímek. A zenekar tagjai: David Eugene Edwards, Jean-Yves Tola, Pascal Humbert és Steven Taylor. Tizennyolc dal szerepel két korongon, ami kilencven percnyi hanganyagot jelent. Tizenkettő alkotja a főműsort, főleg a Secret Southon megjelent szerzemények közül, kétszer három dal a ráadást, melyben helyet kap a 24 Hours (Joy Division) feldolgozása is.

Kifejezetten az adja a felvétel érdekességét, hogy a koncertturné idején túl voltak egy EP-n és három stúdiólemezen, így mindegyikről került dal a repertoárba. Az egyik dolog az, amiről ’Lamorak’ már írt egyszer a Black Soul Choir kapcsán, tudniillik miben különböznek egymástól az eltérő verziók – koncert, stúdió –, valamint a más-más lemezről játszott dalok miként illeszkednek a többi közé. Eképp’ vizsgálódva megállapíthatom, hogy a különböző szerzemények szépen ágyazódnak az új kontextusba, szövetbe. E szövet igencsak hullámzik: alapvetően kemény és pörgős, feszültséget kiválóan érzékeltető, épphogy nem robbanó, a dinamikával nagyszerűen játszó, valamint visszafogottan hangszerelt, lírai opuszok váltják egymást.

Meg lehet figyelni továbbá, hogy hogyan vált teltebbé, akusztikusabbá és finomabbá a 16 Horsepower zenéje a nyers és karakteresen countrys, dob-basszus-slide gitár által fémjelzett időszaktól, úgy, hogy közben velőtrázó erejéből semmit se vesztett. A folyamat betetőzését a Folklore lemez jelenti, teljesebb képet ezért a Live DVD-t hallgatva kapunk, ugyanis azon egy, a Folklore megjelenése utáni koncert felvétele található, így számos dal szerepel arról az albumról is. (Amennyiben sikerül hozzájutnom, igyekszem beszámolni a tapasztalatokról.)

A harmadik dolog, hogy mennyire kihasználják a hangszerelésben rejlő lehetőségeket. Többnyire dob, basszus/bőgő és gitár az alap, Edwards pedig slide vagy akusztikus gitáron, bendzsón és bandoneonon játszik. A visszafogottabb dalokban (Burning bush, Silver Saddle) Steve Taylor billentyűzik, újabb színt adva a hangzáshoz. Ezek nyugvópontként szolgálnak a keményebb (American wheeze, Clogger, 24 Hours), vagy monumentálisabb darabok (Cinder alley, Poor mouth, Splinters) között. Jellegzetes még az epikus, egyenletesen hömpölygő dalok csoportja (Wayfaring stranger, Straw foot, Phyllis Ruth).

Már írták párszor a 16 Horsepowerről, hogy a koncert az igazi terepük. Ezt csak megerősíteni tudom a felvétel többszöri meghallgatása után, élőben sajnos soha nem hallottam őket. Az elsöprő erő a végig zúzós, a fokozatosan erősödő és a dinamikával operáló dalok esetében egyaránt jelen van, de talán ez utóbbiak hallgatása közben ragadja igazán magával az embert, legyen az a refrénben, vagy az utána következő bridgeben. Még a líraibb szerzemények is megrendítőek, és néha igazi rockballadává emelkednek. Edwards rekedtes, recitáló – néhol torzított – hangja nemcsak a bendzsóhoz, bandoneonhoz vagy torzgitárhoz passzol, hanem a zongora vagy orgona finomabb tónusával is barátságban van. Humbert vaskos basszusa alapvető eleme és tartópillére a hangzásnak, csakúgy mint Tola hol metronómpontosságú és pörgős, hol visszafogott és kifejező dobjátéka. Steve Taylor gitárja a zúzós dalokban torzítva elengedhetetlen kellék, a többiben pedig finoman effektezve remek párost alkot Edwards valamely hengszerével.

Összességében nagyszerű felvétel, egy nagyszerű koncertzenekar hét évvel ezelőtti turnéjáról. Tudom ajánlani a gyűjteményüket gyarapítani kívánó rajongóknak, illetve azoknak, akik most kezdenének ismerkedni a zenekarral, mert az életmű tág spektrumáról és annak igen különböző pontjairól mutat be dalokat.

Tuesday, 8 July 2008

various

Lucien Hervé kiállítás a Mai Manó Házban.
http://www.maimano.hu/kiallitasok_05.html
A fotográfusról bővebben itt.

Lucien Hervé: A thoronet-i apátság, árkádok, Franciaország, 1955.

Valamiért vagy tizenötször hallgattam meg előző éjjel ezt a dalt. Radiohead: Weird fishes/Arpeggi.

Oldalt frissültek a linkek, örvendezzünk!
Hatalmas ívű és egyben lírai kritikák érlelődnek Palya Bea és a Coldplay új lemezéről.
Az akúsztikban feltűnhetnek: Dresch Quartet, Coldplay, Palya Bea, Staind, Nirvana, Alicia Keys...

tél, Börzsöny, minimál







Sunday, 6 July 2008

dinamika-tanulmány

16 Horsepower: Poor mouth, live at Pinkpop, 2000.

Halljátok és lássátok!

Na, az ilyesféléket én nagyon komálom ám.

Egy szál gitárral elnyomja az introt, az első versszakban is csak finom percussion szól mellette. Aztán belép a basszus és a dob, játszanak szépen együtt egy kisebbfajta közjátékot, majd mennek tovább visszafogottan a második és harmadik versszakra. Az utóbbi végén jönnek a beütések, a refrént felteszik a hegedű vállára: hadd vigye, na meg az ének és a vokál is fontos, a második gitár itt még csak jelzésszinten van jelen. Itt jön egy kis beetetés: négy ütem erejéig a második gitár az egész zenekarral együtt szaggatósabban játszik, aztán beütések nélkül visszacsúsznak egy lightos, gitár és hegedű által uralt közjátékra, ami végül egészen halk dobbasszus-lüktetésig csillapodik. Ilyen alapra énekli Edwards a negyedik versszakot, itt a gitárok csak egy-egy hangzat erejéig, színezésképp’ szólnak. Szinte itt a legcsendesebb a dal, kiemelve az Úr hívását, felszólítását: „Said that I must follow Him there yeah”. Az ötödik verze három sora alatt erősödik fokozatosan a hangzás, hogy a hömpölygő refrénre felkészüljön – amiben a szeretet-teli közösségvállalásról esik szó, ha valahogy meg akarjuk határozni. A felemelő refrén után már egy dobos-gitáros kiállással tarkított, szaggatós instrumentális outro következik, ismét csak a hegedű domináns, karakteres hangjával.

Így, sorra véve a részleteket, azoknak egymáshoz és a szöveghez való viszonyukat, talán érezhető, miért példaértékű e dalnak a szerkesztése.


A dal szövege

Is anything as lovely to me
As the truth in love
I'll take it over freedom any day
It brings me ever an this time to my knees
An on my knees I run away

Yes I know your sticks an stones they
They will easily break these bones an
An all my words come back to haunt me

I will put my strength into
The things left standing
I am hoarse with wild eyes
No debts outstanding

My hands are yours my brother
You can take my coat as well
My eyes are yours sister
An my heart, an my heart
In which He dwells

Heard the voice of my master callin' me
From deep in the hollow
Said that I must follow Him there yeah

Is any place darker for me
With all them wolves about
Well it's a poor mouth that I wear

My hands are yours my brother
You can take my coat as well
My eyes are yours sister
An my heart, an my heart
In which He dwells
In which He dwells

Livin' me from hand to poor mouth
You an me an our Secret South
Oh Lord

I said livin' me from hand to poor mouth

Saturday, 5 July 2008

akúsztik VI.

A kimaradások miatt sűrűbben.
Új felfedezés, pontosabban
ez a cikk hívta fel rájuk figyelmemet. Szóval a Radiohead. Jelen esetben meg annak énekese, Thom Yorke, zongorázva énekel. Igencsak érdekesen, egyedi hangszínnel, sokszor meglehetősen disszonáns hangközöket. Ezzel számomra új taggal gyarapodott az art-akusztikus-nehézzene rubrikám. Amire, hozzáteszem, mármint rubrikára, ha tetszik: skatulyára, így a posztmodern féktelen tombolásában, általában csak homályosító homályfeloldásként van szükség: a stílus/műfaj nagyvonalakban való meghatározásához, hogy tudjál valamit mondani, ha megkérdezik: ez meg mi a szar?
Számomra szinte tökéletesen ismeretlen zenekarról lévén szó, majdhogynem böktem a választásnál. Azonban mindenképp' további böngészésre buzdítottak a velük kapcsolatban olvasott írások, elsősorban az előbb említett oldalon megjelentek.

Last flowers, Live at the Basement

akúsztik V. - utóhang

Igazából a teljes összehasonlításhoz nélkülözhetetlenek lennének egyrészt a remixek, bár nem annyira, azoknál inkább a 2006-2007-es Még közelebb turnén elhangzott változat, ami szerintem messze a legteljesebb az összes közül. Kezdve a vonóskaros-torzgitáros introval és közjátékokkal, a szaggatósabb dupla lábgépes versszakokon és a telt, vonós-zúzós refréneken keresztül, amelyeknél éppen szépen hömpölyög a dal, egészen a zongorás kiállásig, ami által kiteljesedik a dal. És tudom, hogy erre a szintézisre sokan törekedtek/-nek és sokan meg is valósították, elég csak a Metallica szimfonikusokkal való koncertjére gondolni, magyar példaként az After Cryingot és a Fugato-t említhetném, mivel a nagyzenekaros unplugged-okat az akusztikus hangszerek miatt nem lehet számításba venni.

Friday, 4 July 2008

akúsztik V.

No jó, ha nincs konverterprogram (nem működik), akkor kaptok linket, ami mérsékelten elegáns, mint idetolni egy videót, de ez van. Norah Jones múltkori jazz-éből átvonulunk a zongoránál maradva a rockzenébe. Koknkretizálva a dolgot, két egyszálzongorás átirat következik. Elsőként Ákos a Majom a ketrecben-nel. Zongorán kísér Balásy Szabolcs. Mondjuk érdekes meghallgatni mellé a lemezverziót, az Utolsó Hangos Dal koncertjein játszottat, az Andante turnéra komponált vonós-elektronikus változatot is.

Egyszálzongorás, élő, 2006.

Továbbá:
Eredeti, az Új törvény lemezen megjelent változat, 2002.
Andante-verzió, 2003.
UHD koncertváltozat, 2004-es turnéról

Jó szórakozást!