Sunday, 6 December 2009
Catharses II.
Sunday, 29 November 2009
Catharses I.
Majd máskor, máshogy – Woven Hand és Muzsikás a Millenárison
Saturday, 21 November 2009
név nélkül (időbensiég)
Küszöbön állni annyi, mint találkozni. Nem csak olyan értelemben, ahogy teljes ismeretlenek először kapcsolatba kerülnek egymással. Hanem úgy is, mint minden egyes igazi találkozás. Szóval mindegyik ilyen alkalom változást jelent mindkét embernek, még ha csak kis dologról van szó. Csalódunk, növekszik bizalmunk, egy új arcát ismerjük meg a másiknak, megtudjuk mi a véleménye erről vagy arról stb. A legtöbb esetben azonban nem is tudnánk kifejezni, hogy mi változott, milyen irányban vagy kiben. Talán csak később látjuk meg az apró fokozatokat vagy, hogy mikor kezdett másképp viselkedni, és így tovább.
Továbbmegyek: ugyanez történik, amikor saját magunkkal találkozunk? (Vagy teljesen jelentéktelen a kérdés, mert mindig önmagunk vagyunk?) Gondolkodunk: magunkkal beszélgetünk, megvitatunk kérdéseket és gondolatokat. Ha ezt folyamatnak vesszük—aminek nyilván vannak holtpontjai, mint ahogy egy folyó duzzasztógátjainál valami állóvízszerű keletkezik—akkor jellemzője a változás. De vajon lényegi eleme is?
Nem tudom, hogy idevaló-e felhozni Sziszüphosz történetét. Azért gondoltam rá, mert úgy vélem, hogy amikor újra és újra nekilát feladatának—amire kárhoztatták?—, tulajdonképpen magával találkozik. Időről időre. Feladata, sorsa mindig taníthatja valamire, megismertetheti saját magával. Talán sorsa és önmaga ugyanazt jelentik.
Van még egy találkozás, ami megfoghatatlanabb az előzőeknél—az Istennel való kapcsolatra gondolok. Ha úgy is vesszük, hogy a történelemben megjelent Isten, elküldte fiát—Jézus történeti alakja—, itt és most nekünk csak a Biblia szövege marad konkrét dologként, ami által kapcsolatba kerülhetünk a transzcendenciával. Egyértelmű azért, hogy kimondhatatlanabb, kevésbé egzakt módon is találkozhatunk Istennel. A lelki élet kifejezéssel ragadhatjuk meg ezt leginkább. Nehéz azért meghatározni, hogy mikor halljuk „Isten hangját” és mikor a sajátunkat: néha lehetetlen elkülöníteni egymástól a kettőt, ami—érintve Szent Ágoston gondolatát—félreértéshez vezethet.
Visszatérve az elején felhozott példához, Saul—Pál?—megtéréséhez: érdekes és talán a többi találkozáshoz képest mélyrehatóbb az Istennel való kapcsolatteremtés. Pál számára egy életre szóló pillanatot hozott damaszkuszi útja. Mikor úgy gondolta, hogy minden úgy fog menni, ahogy általában mennek a dolgok, akkor volt „A legfőbb ideje, hogy”.
Wednesday, 28 October 2009
Absztrahálás boncasztalon (A Grönholm-módszer)
Saturday, 17 October 2009
újabb lábjegyzet a délelőtthöz (2009. 10. 16.)
Friday, 16 October 2009
lábjegyzet a délelőtthöz (2009.10.16.)
(Ehhez kapcsolódik, hogy több éven keresztül én se voltam képes elmenni az MNG-be, hogy megkeressek egy képet, aminek nem emlékeztem a címére és a szerzőjére, de tetszett. Most íme.)
Saturday, 10 October 2009
koncertajánló
10. 14. 21.00 - David Yengibarjan @ Gödörklub [info]
10. 20. 20.00 - Dresch Kvartett @ Szimpla Kert [info]
11. 9. 19.30 - Dresch Kvartett @ Művészetek Palotája [info]
11. 20. 20.00 - Woven Hand @ Porgy&Bess (Vienna) [info]
11. 21. 20.00 - Woven Hand & Muzsikás @ Millenáris [info]
12. 19. 20.30 - The Unbending Trees @ Zenetudományi Intézet [info]
Tuesday, 6 October 2009
Wednesday, 30 September 2009
A helyén van (Hide and Seek koncertkritika)
Előre bevallom, nem vagyok country-rajongó. Van két együttes, akiket szeretek és történetesen country-t játszanak. Az egyik végletet a már nem létező Sixteen Horsepower képviseli sötét alt-country-jával. A másik póluson a Dixie Chicks található, akiket annyira nem ismerek, de úgy gondolom, hogy a country-elemeket jól integrálják egyfajta pop-köntösbe. A műfaj elvetemült rajongói biztos legyintenek mindkettőre – persze mindkettőre más miatt, de a túl populáris vagy túl szélsőséges lenézését meghagyom nekik. Ebből következik, hogy nem fogok zene-, és műfajtörténeti utalásokkal dobálózni, mert nem tudok.
Amúgy is vannak sokkal fontosabb megjegyeznivalók a Hide and Seek-kel kapcsolatban. A legelső rögtön technikai dolog, de az amatőr zenekarok körében ritka. A dinamikáról van szó. Ők ugyanis úgy tudnak egy roppant kicsi kocsmában zenélni, hogy a verzékben érthetően hallod az éneket, tisztán a gitártémákat, a ritmusszekciót és a csellót. Mert ilyen is van. A refrénekben meg egyszerű természetességgel érződik az energia. És ez a tapasztalat egy finom mosolyt eredményez az a hallgató arcán, hogy végre nincs minden kibaszottul túlhangosítva vagy érthetetlenre torzítva és nem kiabál valaki folyton hülye szövegeket a mikrofonba… (Persze ez a zenekar egyáltalán nem csak és kizárólag a mélázó és állvakargató bölcsész-hermeneutáknak szól, sőt.) Szorosan ide kapcsolódik, hogy a Hide and Seek-é a legkúlabb kezdőszám, amit valaha hallottam koncerten (’Train’). Nem akar keménykedni, hatásvadász vagy bombasztikus lenni; finoman lüktet hosszasan, majd egy hirtelen váltással lép át húzós rock ’n’ rollba. A dinamikával csak egy dalban akad problémám. Ez Tracy Chapman ’Give Me One Reason’-jének feldolgozása. Folyamatosan bennem volt a majdnemindul érzése, ami akár jó is lehetne, de ez a dal megkívánná az elszállást. Nagyon jól elő van készítve, mindenki megy föl a refrén ívén, a végeken jön az erősödő gitár, de aztán megmarad ezen az intenzitáson, ami hiányérzetet hagy maga után: várnék valami gyomrozós basszust, mellé egy kissé jobban megtépett csellóval. Valami olyasmi fokozást, amit Harcsa Vera mr2 Akúsztikos feldolgozásán az akusztikus gitár művel a refrének között fennmaradó pár ütemben.
Persze ez nem annyira számottevő, és részemről is inkább szőrszálhasogatás. Vannak még feldolgozások, mondjuk a roppant energikus ’Long Train Running’ vagy Johnny Cash ’Folsom Prison Blues’-a, amit az eredetihez hasonlóan a Hide and Seek is minimálhangszereléssel játszik. Sőt, előveszik a ’Wayfaring Stranger’-t is, és emelkedett opusszá alakítják (szemben a sejtelmes 16 Horsepower-verzióval vagy a Johnny Cash-féle játékos előadásmóddal). Véleményem szerint sokkal fontosabbak a saját dalok, amik egyértelműen mutatják a blues és a country hatásait, de félreérthetetlenül az egyéni hang kialakulásának folyamatát bizonyítják. Az olyan korábbi számokból, mint a ’Vedd le a kalapod’, az ’Amerika’ vagy a ’Fütyülős’ tisztán érezhető egy egységes zenei-hangulati világ. E korábbi szerzemények mellett a legutóbbi koncerten két új dalt is játszottak, melyek közül az egyszerűen ’Szerelmes’-nek nevezett (félkész) szám az utóbbi évek legjobb opuszai közé került nálam, és mellesleg megmutatja a zenekar dalszerzési-hangszerelési fejlődését: szellemes és bonyolultabb, de lüketető dob-groove-ra épül, és a háttérben megbúvó, majd itt-ott előtörő, enyhén torzított gitár kiválóan vezeti a dinamikai ívet. Mindezekből következik, hogy a Hide and Seek világában jól megférnek egymás mellett a lazán sodró szerzemények és a mélyebb vagy összetettebb dalok.
Az elején felhoztam a két végletemet, amire csak azért volt szükség, hogy skatulyázási célzat nélkül bedobjam a Hide and Seek-et a kettő közé. Bár mondhatjuk, hogy ők se nem olyan alternatívok, mint Lóerőék, se nem olyan populárisok, mint a Csirkék, de ennek a kategorizálásnak nincs túl sok értelme. Ez a zenekar úgy tud szórakoztatni, hogy azzal együtt nem üríti ki a dalok tartalmát. És így meg tudom nekik bocsájtani az iskolás blues alapra furán hangzó prozódiával énekelt számot is.
Saturday, 26 September 2009
Sunday, 20 September 2009
Thursday, 10 September 2009
it falls to us from his holy hill
Wovenhand: 'Whistling Girl'
/live in-studio performance at KEXP, 2009/
Friday, 28 August 2009
Thursday, 27 August 2009
Én és a zene foszlányokban [i]
***
***
Friday, 14 August 2009
Pszichedelikus impresszionizmus (Egy Kiss Erzsi Zene)
Ha az ’alternatív’ megnevezés zeneileg azt jelölné, amikor a zenekarok mindenféle stílusból egyaránt merítenek, akkor Kiss Erzsiék zenéje ’alternatív’. Ha az ’underground’ szövegileg azt jelentené, hogy a zenekarok olyan szövegeket írnak, amiknek nincs értelme vagy nehezen fogadhatók be, akkor Kiss Erzsi szövegei ’underground’-ok. De mivel (1) ezek a fogalmak nem feltétlenül ezeket takarják, még inkább (2) mert ezek a fogalmak halottak, ezért belebuktunk: nem tudjunk az Egy Kiss Erzsi Zene művészetét kategorizálni. Persze ez nem baj, csak meg kell állapítani – még ha nem is volt teljesen egyértelmű –, hogy Kiss Erzsi és zenekara igazából rock ’n’ roll-t játszik. Jó, jó. Ott vannak az egyes hatások a sanzontól a világzenéig, de akkor is. És nem pusztán az egyszerűség kedvéért vagy a kategorizálni-nem-tudás miatt állítom ezt, hanem azért, mert az EKEZ zenéjének a mélyén bújik meg a rock. Persze a legtöbb esetben hallhatóvá is válik: ott van a Sixteen Horsepoweres, elképesztő erővel megszólaló zúzdákban, a primitív dob-basszus vagy csak szimplán dob-alapú kiállásokban, ott van a néhol teljesen széttorzított dolgokban és az egyszerű, de karakteres gitártémákban.
Az még hagyján, hogy minek mondjuk Kiss Erzsiék zenéjét, az ő esetükben érdekesebb talán a „szövegekről” beszélni. Ugyanis azok nincsenek. Máris jön a hőzöngés az egyik oldalról. Aztán azt is mondhatom, hogy mégis vannak. Hőzöngés a másik oldalról. Két tűz között mondjuk derridista módon azt jelenthetném ki, hogy ezek szövegnélküli szövegek és ontológiai struktúrájukból következik, hogy hol létüket, hol nemlétüket mutatják. Jól hangzana, de azért örülök a feltételes módnak. Az egyedüli tény, hogy Kiss Erzsi halandzsanyelven énekel. Lehet ezt egyfelől érdekesnek és egyedinek gondolni, meg ráadásul pimaszul ötletesnek is, hiszen úgy csinál könnyűzenét, hogy közben megszabadul a szokványos dalszövegírás nehézségeitől és buktatóitól. Másfelől viszont ez az egész sokak szemében egy hatalmas pszeudo-underground pózként jelenhet meg, mondjuk a „Hmm, 11-e van…? Akkor ugassunk” konferansz alapján. A kérdés nyitva marad. (Még megoldásként vehető az is, hogy Kiss Erzsi művészete inkább az egész alternatív-underground szcéna paródiája. Ez az ötlet talán a legszimpatikusabb nekem.)
Amit bizonyosan elmondhatok, hogy a legutóbbi Gödörbeli koncertjükön remekül szórakoztam. Talán mert olyan l’art pour l’art zenélést műveltek, ami csak egy-két alkalommal vált unalmassá és szórakozva szórakoztatott.
Saturday, 11 July 2009
Mélabús magyarok: a The Unbending Trees az MR2 Akúsztikban
Ha már a múltkori koncertjükre nem mentünk el a Múzeumok Éjszakáján, meghallgatjuk őket a rádióban. Mégpedig egészen konkrétan a Petőfi-féle zártkörű akusztikus fellépésük felvételét.
Már itt problémába ütközünk, mert igazából ez a koncertjük egy betűben se különbözik az összes többitől, mert az ő zenéjüknél 'csendesülősebbet' vagy akusztikusabb hangvételűt nehéz csinálni. Sőt, az övékénél szomorúbbat, mélázósabbat vagy lassabbat is. A zseniálisan játszó rezzenéstelen arcú zongorista, a néha remegő hangú, dörmögő énekes, a hallhatatlanul pengető (ez a keverés hibája) basszusgitáros és az invenciózus dobos mégis fenn tudja tartani az érdeklődést. Igaz, itt-ott belassul a program, főleg a csak zongorával kísért daraboknál, de ezek teremtik meg a lehetőséget a dúsabban hangszerelt számoknak, hogy kiemelkedjenek. Nem, a zenekar történetét nem fogjuk elmesélni, bármennyivel is hosszabb lenne tőle a cikk; leírták már mások, sok helyen.
Összességében elmondható, hogy az egész zenekaros hangszerelések nem működnének egy szál zongorások nélkül, és fordítva. A basszus/akusztikus gitár észrevehetőbb használata egyértelműen javítana a dolgon és sokszínűbbé tenné a hangzást, de a zongorajáték és az invenciózus dobolás amúgy is erősségei a The Unbending Trees-nek, és nem utolsó sorban a jó dalok. Aki tud, menjen el valamelyik londoni koncertjükre, vagy az idei Hegyaljára, Campusra vagy Szigetre. Egyre jobbak lesznek.
Thursday, 11 June 2009
Saturday, 6 June 2009
csakzene/h - egyszál
David Eugene Edwards: Horse Head (16 Horsepower)
Thom Yorke: Down is the New Up (Radiohead)
the Unbending Trees: You are a Lover
Ákos: Egyetlen hívó szó elég
the Gathering: Sleepy Buildings
José González: Fold
José González: Down the Line
Wednesday, 3 June 2009
Lepel alatt (Sam Mendes: Amerikai szépség)
Szeretem ezt a filmet, de inkább kezdjük a nemekkel. Nem azért szeretem, mert a drogfogyasztás által kínált tudatmódosítást hirdetné és igenelné. Nem azért szeretem, mert a szexualitásban lát meg egyfajta kiutat a főszereplő. És nem azért, mert tele van káromkodással. Nem is azért, mert meghat az amerikai középosztály kálváriája. És azért sem, mert szó esik benne Istenről vagy a transzcendenciáról.
Ezek mind csak eszközök. Leginkább azért szeretem, mert mélységesen emberi ez a film. Felvonultat szinte minden megoldási módot az élet nehézségeinek leküzdésére. Mindenki menekülni akar a helyzetéből, kiszakadni valami teljesebb felé vagy megtalálni egyáltalán önmagát. Les a szexuális vágyából eredően életmódot és viselkedést vált. A végén rájön, hogy felesleges dolgot hajszolt, és boldogsága nem is abban van. Carolyn is pocsékul érzi magát ellaposodott házassága miatt, ráadásul munka terén se sikeres. Elkezdi kis kalandját a környék „ingatlankirályával”, aki az ágyban is rászolgál e jelzőre. Jane, a szeretethiányban szenvedő és önértékelési zavarokkal küzdő kamasz, szüleitől és barátnőjétől való távolodása közben egyre közelebb kerül a szomszéd sráchoz. Ricky-vel alakuló kapcsolata jelenti a mélypontról való felemelkedést. Az ifjabbik Fitts még drogban utazik, de a kereskedelem eszközzé vált, és a fogyasztás ennek csak járuléka. Képekben emlékezteti magát a szépségre: az őt körülvevő világban szükség is van kapaszkodókra. Számára is ugyanolyan segítség Janey, mint ő neki. Még akik sokáig nem is gondolnak arra, hogy változásra van szükségük – Amanda és Fitz ezredes –, a végén rádöbbennek valamire. Ez a film azt mutatja meg, hogy mindenkinek mást jelent a változtatás. Sőt, azt is, hogy mi van akkor, ha valaki nem bírja elviselni az kudarcot.
A film eszköztárát tekintve hasonló dolgokat használ, hogy elrejtse mondanivalóját, mint a Ponyvaregény, csak sokkal finomabban. A lepel alatt szabadságra és emberségre vágyó emberek élete mutatkozik meg. A csalódások arra világítanak rá, hogy nem kizárólag a cél fontos: az út maga sokkal több: a változás, fejlődés vagy felemelkedés lehetősége. Ez a film a keresés filmje.
Saturday, 23 May 2009
le-le-le-legelés
- első fáradt öröme: az első igazán napos délután az egyetemen, április elsején
- tanegységei: a németalföldi előadás és szemcsi, színházesztétika, Nyikolaj Bergyajev filozófiája és Ágoston Vallomásai X. könyv
- legtöbbet olvasott szerzői: Hans-Georg Gadamer és Martin Heidegger (nem röhög!)
- során vásárolt könyvek: Házasságon innen és túl (Háy János), Egyidőben (Susan Sontag), Szürkület (Kányádi Sándor), Bűn és bűnhődés (Fjodor Mihajlovics Dosztojevszkij), Hajnali hajtóvadászat (William Faulkner), A huszonhatodik év (Szabó Lőrinc), Federico García Lorca válogatott művei; ezek közül keveset olvastam, de Kányádi versei elsöprő erejűek, Háy-tól viszont jobb az A gyerek c. regény
- fejlődése: irodalmi estek szervezése
- kocsmája: valamelyik londoni, ahol így szólítják fel a betérőket, hogy ne hangoskodjanak: 'May we kindly request that our costumers...'
- szavai: "Nem." és "Kevés."
- dumája: "Szerinted ennek a srácnak megfő a kezében a tojás?"
- legjobb koncertje: Woven Hand, Bécs, november 27.
- legrosszabb koncertje: NOX, Aréna, október 24. - még jó, hogy ingyen volt...
- koncertélménye: Ákos 40, Debrecen, 2008. október 11. - 'Láss bennem mást/Utolsó hangos dal'
- lemeze: nem hallgattam új lemezeket - a 2008-asok közül Palya Bea Adieu les complexes-e, a 16 Horsepower live march 2001-ja és a Woven Hand Ten Stones c. albuma ment nálam
- legszebb dala: 'Cohawkin Road' (Woven Hand: Ten Stones)
- legerőteljesebb dala: 'Kicking Bird' (Woven Hand: Ten Stones)
- legjobb hangszerelése: 'Nem ér semmit a dal' (Ákos 40 turné és maxilemez)
- során hallott 5 legjobb bármikori dal (sorrend nélkül):
'Get Behind the Mule' (Tom Waits: Mule Variations 1999),
'When Your Mind's Made Up' (Glen Hasard & Marketa Irglova: Once OST 2006),
'42' (Coldplay: Viva la Vida or Death and All His Friends 2008),
'20/20' (Alanis Morisette: Flavors of Entanglement 2008),
'Most múlik pontosan' (Csík zenekaros verzió, Ez a vonat, ha elindult... 2008)
- felfedezése: Fleet Foxes
- kedvenc zenekara: The Unbending Trees
- legkedvesebb útja: London
- művészeti élménye: találkozás Rembrandt Self Portrait at the Age of 63 c. festményével a londoni National Gallery-ben
- kiállítása: a National Portrait Gallery (London) állandó tárlata
Friday, 15 May 2009
Thursday, 14 May 2009
as always
Ezek legesleginkább műalkotások. Sőt, csak azok. Például ez a kép Picasso-tól, asszem a "kék" korszakából. Társíthatok hozzá egyből szomorú zenét. Így, a kettőt egyszerre "élvezve" egyre mélyebbre juthatunk a lamentációban. A legmélyebbfajta mondjuk kevesünket érint. Michelangelo legutolsó és egyben befejezetlen szobra ez. Tizenakárhány évig pihenni hagyta máshogy kidolgozott állapotában, majd elkezdte lefaragni. A régi állapot még látható a lábakon. Az újraalkotás egy kidolgozatlan, síkszerű művet eredményezett, a test plasztikus és realisztikus kidolgozása eltűnt. A való-szerűséget felváltotta az elvonatkoztatott igaz-szerűség. A fájdalom az anyagban. Még össze is vethetjük Picasso képével. Melyik hogyan mutatja be ezt az érzelmet.
És ha már újraalkotás. A feldolgozáshónap robog tovább, olyanokkal mint Alice in Chains, Tom Waits, Shakira, Joy Division, Depeche Mode, de van más is ám (itt). Tessék hallgatni és küldeni feldolgozásokat!
Friday, 8 May 2009
Tuesday, 28 April 2009
Sunday, 19 April 2009
Nagy László: Egry ragyogása
nem a világ boltozata
nem a hullám, nem a villám
betölti szemem a férfi
aki jön a végtelen vízről
csónakkal, vászonruhában
hó jelenése, vért se köhög már
nem zihál, semmi erőfeszítés
két evezője vadliba-toll
kiköt s a párában asztal várja
kenyér és hal meg bor s körülötte
mind aki rajongja olyan ívben
akár a szivárvány arca előtt
SZENT A MI KENYERÜNK, HALUNK S BORUNK
JÓ VOLT, MÉG SZIVÁRVÁNYT IS LÁTTAM ITT
S elevez tőlünk a szent és barbár
két evezője vadliba-toll
zendül a tó és zeng a tenger
föltámad a hullám, a villám
reped a világ boltozata
megölnék egymást az elemek
alakok elvérzenének
de ő feltartja kezét, csönd lesz
patyolatot ád a sebekre
rend lesz, de marad a feszesség
a vízé, az égé, a hegyeké
homlokok tektóniája
kőművese a világosságnak
siratja az elherdált világot
s fölépíti káprázatában
Wednesday, 15 April 2009
Absztrakt és hagyományos (Gorkij: Barbárok)
Makszim Gorkij 1906-ban fejezte be Barbárok című művét, mely a Jelenetek egy vidéki városból alcímet kapta. A művet elsőként Gábor Andor fordította magyarra. A budapesti Katona József Színházban 2008. november 14-én játszották először, Ascher Tamás rendezésében.
Három dolog az előadás jellemzésének esszenciája is lehetne. A nyitókép, fekete-fehér-drapp színvilágú díszletével és ebben a kihalt térben kószáló, szotyizó alakokkal. A fontos párbeszédek kiemelése azzal, hogy csak a beszélgető felek maradnak az üres térben. A nyitókép ellenpontjaként is felfogható zárójelenet: a fekete-fehér környezetből kiemelkedő vörös kanapén szorongó alakok: Ciganov, Cserkun, Anna, Bogajevszkaja, és Ligyija. Minderre még visszatérünk.
Először azonban érdemes megvizsgálni a dramatikus szöveg és az előadás kapcsolatát. Ebből kiderül, hogy az előadás legfontosabb erénye az, hogy nem jellemző rá a posztmodern színházcsinálás néha már idegesítő kényszere a szöveg és a történet kiforgatására. A rendezés hű marad a szöveghez, ami változtatást végrehajt azon, azt azért teszi, hogy ne zavarja a nézőt a megértésben. Például elhagyja az akkori orosz világra utaló részleteket. Az előadás fő szervezője a szöveg és ezzel együtt a történet. A szöveg, a gesztusok és a szereplők közötti interakció áll a központban. Ezek közvetítik a mű sajátos hangulatát, ami a lehető legtisztábban jut el a befogadóhoz. A rendezés nem vesz el lényegi elemeket a drámából, egészében hagyja érvényesülni és folyamatosan reflektál annak világára. Olyan észrevétlen a rendezés, mintha nem is lenne, csak úgy kialakult volna az előadás: a rendező csak a műhöz illő, ahhoz szervesen illeszkedő változtatásokat eszközöl. A színészek színpadi jelenléte, az intim – kétszemélyes – és a tömegjelenetek váltakozása, valamint a színpadkép felvonásonkénti változása dinamikus előadást eredményez.
A rendezés következetes, az előadás világa egységes. Ezt két viszony harmóniája teszi lehetővé. Egyrészt a térszervezés és a történet, másrészt a karakterek és a hozzájuk rendelt színészi játék egysége. Már említettem a színpadi tér visszafogott – fekete, fehér és drapp színekből álló – színvilágát. Ehhez hozzátartozik, hogy a díszletet téglalap alakú elemekből építették fel és elhagyták a természeti környezet megjelenítését (a szöveg szerint: „kis vidéki város, melyet zöld kertek vesznek körül kedvesen”). Az utóbbi helyett fekete hátteret alkalmaznak. Az így létrehozott minimalista tér passzol a történet hangulatához. A sivár környezetben kiemelkednek az emberi cselekedetek, így a szereplők viselkedésére és egymáshoz való viszonyára jobban tudunk figyelni.
Szót kell ejteni arról is, hogy a történet ívéhez passzolóan változtatnak a díszleten és a világításon is. Az első felvonásban sok reflektorral jellegtelen, szórt fényt hoznak létre a főleg világos színű térben. Ez segíti a kisváros hangulatának ábrázolását, amire leginkább az unalom jellemző. Ezt követően egy szűkebb és üresebb térré változik a színpad. Itt Anna és Cserkun veszekedése kerül a középpontba. A harmadik felvonásban a tér látszólag kinyílik, a jellegtelen fényt adó reflektortömeg helyett színes lampionok világítanak. Ekkor érkezik vissza Anna: felmerül a feszültség feloldásának lehetősége. Az utolsó felvonásban újra egy szűk, de sötét helyiség tárul a szemünk elé. A drámai félhomály jelzi a végkifejlethez való közeledést, ahogy a felvonás során folyamatosan bezáruló ajtók is. Az öngyilkosság előtt már az összes ajtó csukva van: elveszett az összes kiút, elkerülhetetlen a tragédia. A lövés után az üresség érzése lengi be a kinyíló teret; ekkor hangzik el Monahov kérdése: „Mit csináltak?” – hallgatás a felelet.
A következőkben a színészek oldaláról vizsgáljuk a darabot. A tér kialakításának módja kiemeli a karaktereket és a színészi játékot. Ennek indokoltsága egyértelmű, hiszen mindenképp az emberek közötti viszonyokban rejlik az előadás lényege. A színészek általában jól ráéreznek szerepükre, beleéléssel játszanak. Ahol az előadás megkívánja, a leírtaknál túlzóbban alakítanak. Ilyen például Cserkun párbeszéde a polgármesterrel az első felvonásban, melyben Cserkun élcelődő stílusára több lapáttal is rátesz. A fiatal mérnök karakteréhez passzol ez a túlzás és erőteljesség. Anna és Cserkun tűz és víz – az asszony jóságos, szelíd és hűséges. Szinte vele ellentétes Nagyezsda Polikarpovna, aki folyamatosan a szenvedélyes és örök szerelemről áradozik. Igazából mindenkiről kiderül, hogy többé-kevésbé szerepekbe bújt, és valamennyire kisiklott az élete. Ligyijáról is lehullik a magabiztos csábító álarca a történet vége felé haladva, de viselkedése értelmezhető gőgős felülemelkedésként is. Van azonban néhány karakter, akikre jellemző az őszinteség is. Az említett Annán és Nagyezsdán kívül itt van a doktor, aki bár maga is „beteg”, de neki vannak a legtalálóbb megjegyzései. („Név – mi az? Itt az ember lelkét sem veszik észre…”)
Az előadás a humoros, ironikus és komoly jelenetek váltakozására épül, jó ritmusban. A tér felvonásonkénti átalakulása és a szereplők áramlása (kétszereplős és tömegjelenetek váltakozása) mozgalmassá teszik a darabot. Az előadás végig izgalmas marad. Az unalom és sivárság más művekben inkább főtéma (Három nővér) – itt ez az alaphelyzet. Ebbe a barbár, „tűzföldi” létbe robbannak be az először feljebbvalónak gondolt mérnökök. A néző tanúja az alapvetően szerencsétlen sorsú emberek életének és az elején normálisnak vélt személyek szétesésének és zuhanásának. A történet alakulását követve egyre inkább kérdésessé válik, hogy kikre is vonatkozik a cím valójában – Barbárok.
Makszim Gorkij: Barbárok. Rendező: Ascher Tamás. Katona József Színház, Budapest, 2008. december 27.
Saturday, 11 April 2009
behold
shake sleep
wool and glass
hung on nails
here and there
wails the wall I pass
in you alone
in you alone
there is no harm
in you alone
your sound
in a picture frame
your burlap silken scarf
right hand stares down the left
I wish to know nothing here
save the blood of the cross
in you alone
in you alone
there is no harm
in you alone
Saturday, 4 April 2009
mit ér a dal?
Wednesday, 1 April 2009
Felvételre fel!
Monday, 30 March 2009
sin and salvation
(Adjanak ki koncertlemezt.)
Tuesday, 24 March 2009
csakzene/f - újra vegyes
2. Coldplay: 42
3. Woven Hand: Beautiful Axe
4. the Gathering: Travel
5. Glen Hasard & Marketa Irglova: When Your Mind's Made Up
Tuesday, 3 March 2009
Nagy László: Tenger, pokoli tündöklésed
hasogatta a hegyeket,
a jegenyéket lekaszálta,
sirályt és reményt megevett,
halak robbantak, pikkelyük
az égből hullva ragyogott,
és lett a világ zajtalan,
s én megvakulva álltam ott.
Sunday, 22 February 2009
Lackfi János: Örök
A Lázervin meghalt?
Meg.
Ő írta ezt a könyvet?
Ő.
Aki könyvet ír, az mind meghal?
Meg.
És aki könyvet olvas?
Az is.
És aki nem ír és nem olvas?
Bizony az is.
Akkor nem a könyvekben van a halasztás.
Hát nem.
Csinálsz nekem egy hosszúlépést?
Az nem gyereknek való.
Mért, mi van benne?
Bor meg szóda.
És aki megissza, hosszabbat tud lépni?
Egy ideig igen.
És aztán?
Ha túl sokat iszik, egyáltalán nem tud lépni.
És ha keveset?
Akkor még ugrándozni is tud.
A Lázervin szerette a hosszúlépést?
Nem tudom, nyáron biztos, mert olyankor nagyon jól esik.
Mégis télen lépte a leghosszabbat.
Mégis.
Most már nem lehet utolérni?
Most már nem.
Akkor se, ha iszom hosszúlépést?
Akkor se.
Akkor inkább iszom rövidet.
Az végképp nem gyereknek való.
Mi való a gyereknek?
Tea meg gyümölcslé.
Akkor csinálj nekem gyümölcslépést.
Az milyen?
Gyümölcslé meg szóda.
Jó, csinálok.
Várj csak, én mégis szeretném egy kicsit utolérni a Lázervint.
Most rögtön?
Valamit meg kell beszélnem vele.
Hát nem tudom…
Tegyél még valamit a gyümölcslépésembe, akkor sikerülni fog.
És mit tegyek bele?
Öröklét.